- cocukergenkongre

İçeriğe git

Ana menü:

 

Konyada Nereye Gidilir?

Sema Töreni: Aslına uygun olarak icra edilen Sema Töreni her Cumartesi 20:00 22:00 arası Mevlana Kültür Merkezinde ücretsiz düzenlenmektedir.
Mevlana Müzesi: Mevlana Ruminin türbesini de içinde bulunduran yapıda Mevlevi yaşantısından örnekler sergilenmektedir.
Selimiye Camisi: Mevlana Müzesinin hemen yanında yer alan Sultan Selim Camii hem taş mimarisi hem de ahşap süslemeleriyle Osmanlı dönemi eserlerinin en iyi örneklerindendir.
Konya İzzet Koyunoğlu Şehir Müzesi: Bünyesinde tarihi kitaplar, arkeolojik ve etnografik birçok eser barındıran tarihi bir yapıdır.
Aziziye Camisi: Barok tarzdaki kapıları ve büyük pencereleri ile dikkat çeken cami Osmanlı son dönem mimarisini yansıtmaktadır.
Sille: Konya merkezine yaklaşık 8 km uzaklıkta bulunan, geçmişi Roma dönemine uzanan ve Efesten doğuya giden Kral Yolu üzerinde bulunan bir yerleşim yeridir. Sille, camileri, kiliseleri, tarihi yapıları ile halen şehrin önemli kültür ve turizm merkezlerinden birisidir.
Şerafeddin Camisi: On fil ayağının tuttuğu kubbesi ve takdire şayan mermer işlemeli minber ve mihrabı ile görülmeye değer şehrin önemli mimari simgelerinden birisidir.
İplikçi Camisi: Kubbesi bulunmayan cami adını içinde bulunduğu iplikçiler çarşısından almıştır.
Konya Arkeoloji Müzesi: Neolitik, Eski Tunç, Orta Tunç (Asur), Demir (Frig, Urartu), Klasik, Helenistlik, Roma ve Bizans çağlarına ait eserler sergilenmektedir. Roma lahitleri müzenin en önemli eserlerindendir.
Şems-i Tebrizi Türbesi: Mevlana Ruminin hayatındaki en önemli kişilerden birisi olan Şems-i Tebrizinin türbesini de içinde bulunduran camidir
Karatay Medresesi: Heybetli kapısı ve muhteşem mimarisiyle halen müze olarak kullanılan yapı bünyesinde oldukça kıymetli çini eserler barındırmaktadır.
İnce Minare Müzesi: Selçuklu dönemi eserlerinin en önemlilerinden biri olan yapı, adını şu an bulunmayan minaresinden almaktadır.
Akyokuş: Konyanın Isparta tarafından giriş kısmında bulunan, adını daha önce bulunan mermer ocakları nedeniyle beyaz gözükmesi nedeniyle alan tepe, şehrin büyük kısmını yüksekten görmektedir.
Tavus Baba ve Meram Bağları: Evliya Çelebinin Seyahatnamesinde bahsettiği Meram Bağları, yeşilliği ve içinden akan bir deresi ile nam salmıştır. Hemen üzerinde Selçuklu döneminde yaşayan Şeyh Tavusa ait Tavus Baba Türbesi bulunmaktadır.


 
 
İçeriğe dön | Ana menüye dön